سفارش تبلیغ
صبا ویژن

خونریزی بعد از عمل زیبایی بینی و راههای جلوگیری از آن

دیدن خونی که از بدن ریخته شده همیشه اضطراب زا است. خونریزی به این معنا است که یکی از رگ های بدن دچار پارگی شده یا از مویرگ های سطحی خون به بیرون ریخته است. اگر جلوی خونریزی به سرعت گرفته نشود ممکن است باعث بروز افت فشار یا حتی عفونت و در مواردی مرگ شود. در عمل زیبایی بینی نیز یکی از عوارض نسبتا نادر، خونریزی است. موارد بسیار کمی ممکن است خونریزی بعد از عمل زیبایی بینی را تجربه کنند با روش‌های جدید جراحی، این عارضه کمتر شده است و دیگر جای نگرانی ندارد. اما بهتر است در این باره اطلاعاتی کسب کنیم تا بتوانیم با آن به نحو درست مقابله کنیم.

خونریزی بعد از عمل زیبایی بینی، فقط به دلیل جراحی نیست و عوامل زیاد دیگر در آن دخیل هستند که به قبل از عمل و میزان رعایت کردن خود بیمار مربوط می‌شود.

خونریزی بعد از عمل زیبایی بینی 

دلیل خونریزی بعد از عمل زیبایی بینی چیست؟

هر جراحی بینی با خونریزی همراه است ولی اگر خونریزی حین عمل زیاد باشد، علت آن فشار خون بالا است که دلیل این فشار خون بالا هم به تغذیه و موارد مصرفی بیمار می‌باشد. خونریزی شدید حین عمل، کبودی دور چشم بعد از عمل را شدیدتر می‌کند.

5 عامل عمده در خونریزی تأثیر دارد:

1-   داروهای بیهوشی که پزشک حین عمل استفاده می‌کند، امکان دارد بعد از عمل، تهوع آور باشد و استفراغ ناشی از آن، منجر به فشار به بینی و خونریزی آن می‌شود. ضمن اینکه دردهای بعد از عمل زیبایی بینی در خونریزی تأثیر دارد، در واقع هرچقدر میزان تغییراتی که در ساختار بینی اعمال شده، بیشتر باشد، احتمال خونریزی آن نیز بیشتر خواهد بود.

2-   داروهای مسکن و آنتی بیوتیک‌ها، خاصیت ضد انعقاد دارند و منجر به خونریزی بیشتر بینی می‌شود. داروهایی مانند آسپرین، بروفن، پیروکسیام و ویتامین E. لازم به ذکر است که گیاهی یا صنعتی بودن مسکن تاثیر در عوارض آن ندارد. به همین دلیل معمولاً پزشکان به بیماران توصیه می‌کنند که از 3 هفته قبل از عمل، هیچ مسکنی مصرف نکنند.

3-   رژیم گیاه خواری بدن را با کمبود ویتامین K مواجه می‌کند. ویتامین K یکی از ویتامین‌های مهم در انعقاد خون می‌باشد.

4-   برخی بیماری‌های مادرزادی مانند هموفیلی، فون ویلبراند باعث اختلال در انعقاد خون می‌شوند.

5-   مصرف الکل و سیگار قبل و بعد از عمل، منجر به رقیق شدن خون و خونریزی شدید می‌شوند.

دلیل خونریزی بعد از عمل زیبایی بینی 

تامپون بینی برای جلوگیری از خونریزی

تامپون یا مش یا فیتیله، نوعی پنبه یا گاز استریل است که معمولاً حالت لوله‌ای شکل دارد با پماد تتراسیکلین آغشته می‌شود. جراح بینی معمولاً بعد از جراحی زیبایی بینی، تامپون را داخل بینی قرار می‌دهد تا از خونریزی جلوگیری کند، علاوه بر آن به صاف نگه داشتن تیغه بینی کمک کند. از تا مپون یک نخ بیرون زده شده تا درآوردن آن از بینی و تعویض آن راحت‌تر انجام شود. بعضی از تامپون‌ها از داخل لوله پلاستیکی دارند تا راه نفس کشیدن، باز باشد. 

اقدامات لازم برای کاهش یا جلوگیری از خونریزی

از سه هفته تا موعد جراحی باید از مصرف هر گونه دخانیات پرهیز کنید مخصوصا اگر بینی شما گوشتی است.

مصرف داروهای مسکن مانند اسپرین و... (که در بالا ذکر شد) را از سه هفته قبل از عمل قطع کنید.

در روزهای ابتدایی بعد از عمل، فعالیت‌های سنگین و شدید بدنی انجام ندهید.

تا سه ماه بعد از عمل از دستکاری و فین کردن بپرهیزید.

سر خود را زیاد پایین نگیرید.

مراقب باشید که بینی ضربه و آسیب وارد نشود. 

خونریزی بعد از عمل زیبایی بینی، چندان شایع نیست اما احتمال بروز آن صفر هم نیست. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که نگرانی به دل راه ندهید و توصیه های پزشک را به دقت انجام دهید. اگر مشکلی پیش آمد به اطلاع پزشک خود برسانید.